Strona korzysta
z plików cookies.
Zaakceptuj je, aby w pełni korzystać ze strony!
Więcej informacji

ptasia strefa7 dolna

FAQ - pytania i odpowiedzi

Wybierz kategorię swojego pytania:

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o dokarmianiu ptaków.

Od nastania pierwszych mrozów do ich ustąpienia.

Ptasią grypą można się zarazić praktycznie wszędzie tam, gdzie będziemy obcować z ptakami. Choroba przenosi się z ptasich odchodów. Aby jej zapobiec, najlepiej przestrzegać zasad higieny w czasie i po kontakcie z ptakami, chodzi głównie o mycie rąk.

W takich sytuacjach proponuję stosować duże karmniki automatyczne; dzięki nim ptaki będą dokarmiane przez długo czas bez naszej ingerencji.

Jak mieszkają ptaki?

Wysokość zawieszania skrzynki lęgowej zależy od tego, dla jakiego gatunku ptaka jest ona przeznaczona. Budkę dla sikor można powiesić już na 1m wysokości. Możemy oczywiście i wyżej, lecz trzeba pamiętać, że skrzynkę musimy raz w roku czyścić, zatem musimy mieć do niej dostęp. Skrzynki dla dużych ptaków wieszamy co najmniej 6 m nad ziemią.

To zależy od tego, jak duży mamy ogród, ile jest w nim miejsca. Skrzynki A powinny być oddalone od siebie o co najmniej 30 m. Można je powiesić gęściej, jeśli będą miały różne średnice otworu, np. budka A dla bogatki i A1 dla modraszki. Skrzynki dla szpaków powinny być oddalone od siebie o co najmniej 3m, co znaczy, że na jednym drzewie możemy mieć nawet dwie takie budki. Natomiast budki dla sów powinny być oddalone o 300m dla włochatki i 600 m dla puszczyka.

Literatura podaje, że ze strony południowo-wschodniej mamy najmniej wiejących wiatrów, zatem i najmniej zacinających deszczy mogących zalewać ptasi domek. Prawda jest jednak taka, że jeśli powiesimy budkę w miejscu dobrze osłoniętym od wiatru, czyli za budynkiem, w gęstym sadzie lub w lesie, kierunek nie ma znaczenia. Ważniejsze jest, aby budka była osłonięta do słońca w czasie upałów.

Budki można wieszać przez cały rok. Nawet jeśli ptaki nie zasiedlą skrzynki w danym roku, będą się do niej przyzwyczajały i może zasiedlą ją za rok.

Reguluje to ustawa o ochronie przyrody: określa ona termin czyszczenia budek na okres od 16 października do ostatniego dnia lutego.

To zależy od gatunku ptaka. Dla bogatki średnica otworu budki wynosi 33 mm, dla modraszki 27 mm, dla wróbla 35 mm - i to jest maksimum dla budek typu A. Dla szpaka średnica otworu budki powinna mieć 45 mm, dla dudka 55 mm, dla włochatki i kawki 80 mm; a dla kaczek i puszczyka 110 mm. Długość korytarza wlotowego budek dla sikor i szpaków powinna mieć przynajmniej 4 cm!.

Pomalowanie budki na pewno przedłuży jej żywotność. Malować możemy dowolną farbą, chodzi o to, żeby farba całkowicie wysychała i podczas upałów nie kleiła się pod wpływem ciepła. Nie malujemy skrzynek wewnątrz. Kolory, które wybieramy, powinny możliwie jak najlepiej maskować budkę, np. budki wieszane na białej ścianie malujmy na biało, ale na drzewie niech to jest raczej kolor szary lub brązowy.

Zdecydowanie najlepsze będą deski sosnowe; sklejka czy płyta nie sprawdzą się na deszczu.

YouTubeFacebookgoogle

KWIECIEŃ 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30