Strona korzysta
z plików cookies.
Zaakceptuj je, aby w pełni korzystać ze strony!
Więcej informacji

ptasia strefa7 dolna

xeno002 Xeno-canto to strona dedykowana miłośnikom ptaków. Można na niej odsłuchiwać nagrania innych użytkowników, a także umieszczać swoje własne. Obecnie portal wspiera fundacja Xeno-canto z Holandii i znajduje się na nim ponad 150 000 nagrań.

Zadaniem portalu jest rozpowszechnianie na całym świecie nagrań ptasich głosów, poprawa dostępu do tych nagrań oraz zwiększanie wiedzy na temat głosów ptaków. Zamieszczone w bazie nagrania mają więc służyć edukacji, dokumentacji, nauce oraz zwykłej przyjemności słuchania przyrody.

Strona jest otwarta na nowych użytkowników. Każdy może przyczynić się do jej powstawania zarówno przez samo dodawanie nagrań, jak i przez dzielenie się opinią, rozpoznawanie głosów dotąd niezidentyfikowanych czy po prostu rozpowszechnianie informacji o portalu.

Wróbel

By odnaleźć interesujące nas nagranie możemy skorzystać z trzech sposobów:

  • wpisać w wyszukiwarce nazwę łacińską ptaka,
  • skorzystać z menu Przeglądaj > wg. taksonomii,
  • skorzystać z menu Przeglądaj > wg. regionu.

Wyszukiwanie według nazwy czy taksonomii (systematyki - klasyfikacji ptaków, czyli przypisywania gatunków do bardziej ogólnych grup jak np.: rodzaj, rodzina, rząd) pozwala szybko odnaleźć właściwe nagrania. Natomiast wyszukiwanie  według regionu daje nam możliwość określenia obszaru, z którego pochodzą nagrania. Możemy więc sprawdzić czy w niedalekiej okolicy od naszego domu (np. gmina, województwo) rejestrowano głosy ptaków, jakie to były gatunki i kto tego dokonał.

Lodówka

Gdy odnajdziemy interesujący nas gatunek ptaka mamy zwykle do dyspozycji (w zależności od popularności występowania) sporą ilość nagranego materiału. Przy każdym zapisie dźwiękowym podany jest nagrywający, miejsce nagrania oraz data (zwykle z godziną). W uwagach często znajdziemy informacje dotyczące płci ptaków, sytuacji, czy nagrywany ptak był widziany oraz czy słychać inne gatunki (drugoplanowe). W kolumnie "zadania" pojawia się również ocena jakości ścieżki dźwiękowej, od A (najlepsza) do E (najsłabsza).

Każde nagranie opatrzone jest unikalnym numerem katalogowym XC (Xeno-canto), po jego kliknięciu przenosimy się na stronę tego nagrania. Mamy tam dostępne szczegółowe informacje, mapkę z zaznaczonym miejscem dokonania nagrania oraz sonogram (spektogram), czyli wizualną reprezentację rozłożenia zasięgu częstotliwości dźwięków w czasie (ścieżki dźwiękowej). Jest również możliwość pobrania dźwięku lub sonogramu, a także umieszczenia go na własnej stronie wraz z odtwarzaczem.

Wodnik

Przy korzystaniu z nagrań umieszczonych na Xeno-canto pamiętajmy o prawach autorskich. Nagrania rozpowszechniane są pod jednym z wariantów licencji Creative Commons (należy to sprawdzić przy każdym nagraniu, jeżeli chcemy je wykorzystać do czegoś więcej niż tylko odsłuchania na Xeno-canto). Jeżeli chcemy umieścić nagrania w Internecie zalecamy skorzystanie z opcji "umieść", co pozwala wyświetlić odtwarzacz Xeno-canto (oraz wszystkie wymagane licencją zapisy) na naszej własnej stronie.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Polscy użytkownicy stanowią sporą część społeczności Xeno-canto i plasują się w czołówce nagrań europejskich. Stąd dobra wiadomość - znaczna część portalu Xeno-canto (głównie polecenia, pozycje menu i informacje nagrania) została przetłumaczona na język polski.

YouTubeFacebookgoogle

KWIECIEŃ 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30