Strona korzysta
z plików cookies.
Zaakceptuj je, aby w pełni korzystać ze strony!
Więcej informacji

ptasia strefa7 dolna

Szkod01 Powodów jest kilka. Pierwszym z nich są względy estetyczne. Ptaki dostarczają coś, co nie może być zapewnione przez żadną z roślin – ruch i pełnię życia. Wprowadzają do naszego uporządkowanego świata element dzikiej przyrody  i nieokiełznanej. Wypełniają go dźwiękiem, którego nie jest w stanie zastąpić żadna inna muzyka. Dają nam niepowtarzalną możliwość obserwacji bogactwa swoich zachowań. Jeśli chodzi o to ostatnie, na pewno jest na co popatrzeć, ponieważ, tak jak w przypadku innych żywych istot, w tym także ludzi, różne osobniki ptaków mogą się inaczej zachowywać. Na podstawie własnych obserwacji mogę powiedzieć, że nawet tak pospolity ptak, jak wróbel, za każdym razem potrafi przyciągnąć moją uwagę, chociaż ptakami interesuję się już ponad dwadzieścia lat.

 

Kolejnym i chyba najbardziej praktycznym, wymiernym wartościowo powodem jest pomoc w zwalczaniu szkodliwych owadów. Ptaki to nic innego jak inteligentny, naturalny sposób zwalczania szkodników; sposób, który w tym sensie jest skuteczniejszy od substancji chemicznych, ponieważ ptaki odnajdą szkodniki dosłownie wszędzie. 

modraszka2
Pozornie może się wydawać, że na przykład taka sikorka, mały ptak ważący zaledwie około 18 gram, nie jest w stanie oczyścić naszych drzew owocowych ze szkodników. Prawda jest jednak taka, że aby ten mały ptaszek mógł przeżyc, to musi zjadać naprawdę dużo owadów. Z reguły dzienna masa zjadanego pokarmu przez bogatkę jest około półtora razy większa niż masa samego ptaka. Gdyby to przemnożyć przez 365 dni, okaże się, że jedna bogatka jest w stanie zjeść średnio około 10 kg szkodników w ciągu jednego roku, a dodajmy, że te obliczenia dotyczą ptaka, który jadłby dość mało, bowiem w dogodnych warunkach bogatka zjada dwa i pół razy więcej owadów niż sama waży (Szokalski i Wojtatowicz 1989 za Dimitrjew 1984). Rozważmy jeszcze przypadek, kiedy w naszym ogrodzie mamy skrzynkę lęgową, zamieszkaną przez całą rodzinę sikory bogatki  tj. parę ptaków dorosłych i około 9 młodych ( sikory mogą mieć od 7-15 młodych w jednym lęgu a w ciągu roku z reguły odbywają dwa lęgi, czyli razem nawet około 14 – 30 młodych. Okaże się wówczas, że sikory mieszkające w naszym ogrodzie uwolnią nasze drzewa z około 75 kilogramów szkodników w ciągu roku (Szokalski i Wojtatowicz 1989) ! Jest to masa średniego wzrostu człowieka co doskonale obrazuje jak skuteczne w zwalczaniu szkodników są sikory, ale przecież nie tylko one.

szpak Świetnie zwalczają szkodniki także inne ptaki na przykład  szpaki, które doskonale radzą sobie z pędrakami (larwy chrabąszczy) i wielu innych szkodników zbyt dużych dla sikor.


Najwięcej szkodników jest zjadanych przez ptaki w okresie lęgowym ponieważ muszą dostarczać wysokobiałkowy pokarm dla piskląt. Dotyczy to ptaków owadożernych jak i ziarnojadów (dzwońce, trznadle). W tym okresie ptaki wielokrotnie latają do gniazda z pokarmem znalezionym w ogrodzie . Niektóre, na przykład wspomniane bogatki, odwiedzają swoje młode do 600 razy w ciągu jednego dnia, każdorazowo dostarczając im pokarm. To kolejny powód aby zaprosić ptaki do ogrodu  i zobaczyć jak bardzo są pracowite a przy tym jak intensywnie opiekują się pisklętami. Oto cechy, których możemy się od nich uczyć.

To wszystko wskazuje na to że warto zaprosić ptaki do pojawiania lub nawet do zakładania gniazd w naszych ogrodach. Wskazówki to zrobić możesz znaleźć na naszym serwisie. A kiedy Ci się już uda będziesz mieć pewność, że umiesz żyć z przyrodą w harmonii.

 

kos PARMAJ04 pleszka

YouTubeFacebookgoogle

LIPIEC 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31